Svjetskim istraživanjima je dokazano da objekti i prostori koji su kreirani, izvedeni i održavani prema principima zelene gradnje te koji su energetski učinkoviti - ostvaruju dodatnu vrijednost za sve sudionike u procesu planiranja, projektiranja, gradnje i korištenja objekata - investitore, društvo u cjelini, prirodu i same korisnike zgrada. Ti podaci dokazuju da su održivi razvoj i zelena gradnja daleko više od trenda zbog brige o zdravlju svojih korisnika i njihovoj ugodi u prostoru, te smanjeni utjecaj emisije CO2 na prirodni okoliš i sredinu u kojoj se nalaze.
Na svjetskoj razini u ovom trenutku postoji više od 140.000 zgrada certificiranih prema međunarodnim standardima zelene gradnje (LEED, BREEAM ili DGNB) što iznosi oko 1,1 mlrd prostornih metara površine.
U više od 102 zemlje svijeta gdje postoje nacionalni Savjeti za zelenu gradnju kao dio World Green Building Council organizacije, svakodnevno se više od 70.000 ljudi u više od 27.000 organizacija bavi pitanjem implementacije principa zelene gradnje u objekte koji ih okružuju.
Kako bi omogućio edukaciju i profiliranje generacije međunarodno priznatih stručnjaka za zelenu gradnju u Hrvatskoj, a s ciljem što skorije implementacije zelenih principa gradnje i u našoj zemlji, Hrvatski savjet za zelenu gradnju u suradnji sa drugim europskim savjetima, lansirao je 2011. godine cjelogodišnji edukativni program: Green Building Professional.
Cilj Green Building Professional edukacijskog programa je podizanje naraštaja multi-disciplinarnih stručnjaka u području zelene i održive gradnje, energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije te održivog prometa i e-mobilnosti.
Kroz teme: projektiranje i financiranje zelenih zgrada; korištenje ekoloških i održivih materijala za gradnju, opremanje i rekonstrukciju zgrada (s najmanjim ugljičnim otiskom i štetnim djelovanjem na okoliš i korisnike objekta); procjene vrijednosti i životnog ciklusa zgrada s obzirom na zelene elemente i izgrađeni okoliš; oblikovanje krajobraza, energetski učinkovit dizajn i rasvjetne tehnologije, korištenje dnevnog svijetla, ostvarivanja ušteda kroz reciklažu i uštedu energije, efikasno korištenje vodnih resursa; odabir održive lokacije i upravljanje istom, stvaranje zelenih ureda;
I rješenja: suvremene gradnje, LCA, LCC, gospodarenje energijom i pametnim zgradama, pravnog okvira i regulative, energetske obnove, energetske učinkovitosti, održivog prometa, e-mobilnosti, nZEB, termotehničkih sustava u zgradarstvu, kako kombinirati i projektirati energetski efikasne zgrade, međunarodnim certifikatima za zelenu gradnju LEED, BREEAM ili DGNB
Kreirati: okoliš koji će biti zdraviji, ugodniji, energetski učinkovitiji i ekonomski isplativiji - a sve temeljem principa održivosti.
*Neke od fotografija korištenih u promotivnom filmu „Green Building Professional“ u Hrvatskoj izvorno pripadaju US Green Building Council-u i to kako slijedi:
*Some of the images used in the promotional film "Green Building Professional" in Croatia, originally belong to the US Green Building Council, as follows: